شماره : 709
۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۴۹

آتش‌زدن یک درمانگاه در بندرعباس به‌خاطر کرونا

شایعه بی پایه و اساس نگهداری بیماران کرونایی در یک درمانگاه در بندرعباس موجب تحریک مردم و برخی افراد در شهرک توحید و آتش‌زدن درمانگاه شد. ؛

به گزارش نگاه روز به نقل از فارس، عوامل پلیس و آتش‌نشانی بلافاصله در محل وقوع آتش‌سوزی حاضر شده و ضمن دعوت مردم به آرامش، آتش رخ داده در محوطه درمانگاه را اطفا کردند.

در همین زمینه فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با رد شایعه بستری بودن بیماران کرونایی در این محل، اظهار کرد: چند مرکز درمانی در بندرعباس برای مراجعه اولیه مردم به منظور بررسی علایم حاد تنفسی در نظر گرفته شده است که یکی از آنها در شهرک توحید است تا عوامل درمانی مستقر در این درمانگاه‌ها پس از بررسی‌های اولیه و در صورت حاد بودن شرایط بیماران، آنها را به بیمارستان شهید محمدی اعزام کنند.

وی هرگونه شایعه مبنی بر بستری شدن بیماران کرونایی در درمانگاه‌ها را رد کرد و بیان داشت: در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بخش ویژه بستری افراد مشکوک به کرونا در نظر گرفته شده است و اساسا هرگونه شایعه درباره بستری بیماران کرونایی در درمانگاه‌ها کذب است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 709 توسط مدیریت و در روز شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۹:۳۴
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 706
۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۳۸

دلیل انفجار قیمت سکه چیست؟

بررسی ها نشان می‌دهند که تنها علل داخلی باعث کاهش قدرت پول ملی در ماههای اخیر نبوده و عواملی جهانی بر این مساله اثرگذار بودند. ؛

به گزارش نگاه روز به نقل از خبر فوری، بازار ارز و طلا این روزها کمتر شباهتی به یک دوره آرام دارند، افزایش قیمت ارز سبب شده تا نرخ دلارحتی از ۱۶ هزار تومان هم بیشتر شود که از افزایش ۳۰ درصدی در سه ماه خبر می‌دهد و نرخ طلا نیز چنان افزایش یافته که قیمت سکه طرح جدید در بازار امروز به ۶ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسیده است.

این میان هنوز هیچ مقام مسئولی از دلایل این افزایش قیمت در بازار ارز و طلا به صراحت حرفی نزده است. با این همه وقایعی که در چند هفته اخیر به طور پی در پی رخ داد خود از علل اصلی تکانه‌های شدیدتر در دو بازار موازی است.

در سه هفته اخیر شیوع ویروس کرونا و رفتن نام ایران در لیست سیاه FATF دو عاملی هستند که در روزهای گذشته اقتصاد ایران را ملتهب کردند.

کارشناسان معتقدند در ماجرای اف ای تی اف ،بازار ارز ایران در اثر ورود به لیست سیاه تاثیری واقعی را پذیرا نشد چرا که پیشتر  به دلیل تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران تحت فشاری حداکثری قرار گرفت . از این رو این فشار روانی ناشی از اتفاق تازه بود که بازار را تحت فشار قرار داد. لبه دیگر این قیچی نیز در دست ویروس کرونا بود که بازار طلای جهانی را با انفجار قیمت‌ها روبرو کرده بود چرا که با از بین رفتن بخش عمده ای از سرمایه ها در بورس های جهانی و ریزش شدید قیمت نفت، این بازار طلاست که به مامن سرمایه‌گذاران در جهان بدل می شود.

به بیان دیگر شیوع کرونا از یک سو صادرات به کشورهای همسایه را قطع کرده و هم امکان مسافری و روابط ترانزیتی را دچار اخلال کرده است. این مهم به کاهش ارز حاصل از صادرات و مراودات در اقتصاد ایران می‌انجامد. همچنین کانون شیوع کرونا کشور چین بود که در روزهای تحریم ایران هنوز هم به نسبت دیگر کشورها با آن روابط گرم اقتصادی هم دارد. این نیز به نوبه خود بر فشار اقتصادی بر ایران بی تاثیر نبوده است.

منفی شدن چشم انداز صادرات غیر نفتی نیز عامل دیگری است که در کنار جو روانی موجود ناشی از ورود ایران به لیست سیاه اف ای تی اف ، به رشد قیمت ارز دامن زده است. 

بررسی آمارها نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا در سامانه سنا و روز ۹ آذرماه ۹۸ برابر با ۱۲ هزار و ۲۸۶ تومان بود. این نرخ در نهم اسفند و در همان سامانه سنا به ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده است؛ نرخی که طبعا کمتر از بازار و سبزه میدان است.

در طول سه ماه گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۰ هزار و ۹۹۷ تومان بود و اکنون ۶۲۴ هزار و ۹۱۱ تومان خرید و فروش می‌شود. سه ماه قبل نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود ولی اکنون نرخ این سکه در بازار ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.

در بازارهای جهانی نیز نرخ اونس طلا ظرف سه ماه از هزار و ۴۵۵ دلار به هزار و ۶۸۱ دلار رسیده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 706 توسط مدیریت و در روز ساعت ۰۸:۳۸:۵۲
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 704
۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۲۲

تعطیلی مدارس تا ۳ روز دیگر

مدارس تا 3 روز دیگر همچنان تعطیل است.؛

به گزارش نگاه روز به نقل از صدا و سیما، نمکی وزیر بهداشت  درباره تعطیلی مدارس گفت: قرار بود در استان‌هایی که آلودگی اعلام تعطیلی مدارس تا 3 روز دیگرنکردیم، آموزش و پرورش را تعطیل اعلام نکنیم. امروز با توجه به مستندات قرار شد که مدارس کل کشور از تصمیم به تعطیلی سه روزه در هفته آینده تبعیت کنند.

همچنین براساس اعلام ستاد پیشگیری ویروس کرونا همه ادارات استان زنجان به غیر از دستگا ههای خدمات رسان به مدت یک هفته از ساعت ۹ آغاز میشود .

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 704 توسط مدیریت و در روز ساعت ۰۸:۲۲:۵۶
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 701
۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۳۱

محور های کندوان و هراز بسته شد

رئیس پلیس راه مازندران گفت: محور‌های کندوان و هراز هم اکنون به علت برف و بوران شدید مسدود است. ؛

به گزارش نگاه روز،سرهنگ قدمی رئیس پلیس راه مازندران در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، با اشاره به بارش شدید برف از دیشب در جاده‌های استان،گفت:محور‌های کندوان و هراز امروز چهارشنبه ۷ اسفندماه به علت برف و بوران شدید مسدود است و امکان بازگشایی تاکنون فراهم نشده است.

او افزود:در محور سوادکوه و کیاسر نیز به علت بارش شدید برف تردد به سختی و تنها با زنجیز چرخ صورت می‌گیرد.

سرهنگ قدمی از رانندگان خواست در صورت امکان از سفر‌های غیر ضروری پرهیز کنند و ضمن رعایت نکات ایمنی و ترافیکی، هنگام سفر به مناطق کوهستانی و برفگیر استان وسایل ایمنی و زنجیر چرخ همراه داشته باشند.

رئیس پلیس راه مازندران، گفت: کنترل ترافیک پلیس راه مازندران با شماره ۲۱۸۲۴۴۳۴ و ۲۱۸۲۴۴۲۰ با پیش شماره ۰۱۱ به طور شبانه روز آماده پاسخگویی در خصوص وضعیت راه‌های استان است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 701 توسط مدیریت و در روز چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱:۲۳
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 699
۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۲۸

رسیدگی ویژه به زندانیان برای مقابله با کرونا

سخنگوی قوه قضائیه از دستور آیت الله رئیسی برای رسیدگی ویژه به وضعیت زندانیان در جهت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خبر داد. ؛

به گزارش نگاه روز به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، از تمهیدات ویژه بهداشتی و قضایی در زندان‌های کشور خبر داده و گفت: در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه و متعاقب گزارش سازمان پزشکی قانونی از وضعیت مبتلایان به این ویروس در برخی استان ها، حسب دستور ریاست محترم قوه قضاییه مقرر گردید کمیته ویژه‌ای توسط سازمان زندان‌ها با همکاری و مشارکت پزشکی قانونی و وزارت بهداشت و درمان تشکیل و اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه در جهت حفظ سلامت زندانیان انجام و پیش بینی لازم در زمینه تدارک بخش‌های پزشکی و درمانی صورت پذیرد.

سخنگوی قوه قضائیه به تشکیل کمیته‌ای قضایی با موضوع بررسی وضعیت زندانیان اشاره کرده و افزود: همچنین در جلسه شورای عالی قوه قضائیه مقرر گردید کمیته‌ای به ریاست معاون اول قوه وضعیت قضایی زندانیان را بررسی و به اتخاذ و ابلاغ سیاست کیفری مناسب به واحدهای قضایی بپردازد. بر اساس این سیاست کیفری مقرر شد تدبیری اتخاذ شود که ورودی زندان‌ها در شرایط فعلی کشور حتی الامکان کاهش یافته و بجز مواردی که بازداشت متهمان ضرورت دارد، از صدور قرار منتهی به بازداشت اجتناب شود. همچنین در مورد زندانیان واجد شرایط نیز بنا بر اعطای مرخصی ویژه قرار گرفت.

اسماعیلی به اقدامات روزهای گذشته قوه قضائیه در این زمینه اشاره کرده و افزود: در ۲۴ ساعت گذشته، در هر دو بخش اقدامات خوبی انجام شده وضعیت تمامی زندانیان به صورت مستمر تحت رصد و مراقبت قرار دارد و تیم‌های پزشکی در زندان‌ها مستقر و وضعیت زندانیان تحت کنترل و مراقبت مناسب بهداشتی است و خوشبختانه در مورد این افراد جای نگرانی وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین به تهیه و ابلاغ دستورالعمل لازم در باره این موضوع اشاره کرده و گفت: در روزهای گذشته دستورالعمل‌های لازم در جهت کاهش ورودی زندانیان و اعطای مرخصی به آن‌ها تهیه و ابلاغ شده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 699 توسط مدیریت و در روز ساعت ۰۸:۲۸:۴۴
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 696
۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۲۵

بازدید خودرو همچنان بر موج گرانی می‌راند

در آشفته بازاری که این روز‌ها مردم ایران گرفتار آن هستند، برخی از بازار‌ها مانند بازار خودرو یکه تازی می‌کند و دلالان در غیبت نهاد‌های نظارتی برای افزایش قیمت خودرو‌ها مسابقه گذاشتند. ؛

به گزارش نگاه روز به نقل از باشگاه خبرنگاران، از ابتدای هفته جاری، موج گرانی دوباره به جان بازار خودرو افتاده و تغییرات قیمتی باورنکردنی به همراه داشته است؛ طی یک هفته گذشته قیمت خودرو‌ها رکورد قبلی خود را شکستند و وارد سطوح جدید قیمتی شدند، از پراید ۱۳۱ و ۱۱۱ با افزایش قیمت حدود ۵ میلیونی و سراتو اتومات با افزایش قیمت ۶۵ میلیون تومانی گرفته تا دنا تیپ یک با بیش از ۱۵میلیون تومان، افزایش قیمت داشته‌اند.

این چندمین بار است که بازار خودروی کشور به راحتی تحت‌تأثیر عوامل مختلف قرار گرفته و جهشی عجیب را تجربه می‌کند؛ بازار کم‌عمق و انحصاری به راحتی تحت‌تأثیر قرار گرفته و تغییر می‌کند؛ قیمت خودرو مدت‌هاست که شیب صعودی به خود گرفته و هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود، سیاست پیش گرفته شده برای ثابت نگه داشتن قیمت خودرو در درب کارخانه نه‌تن‌ها چندان اثربخش نبوده، بلکه شرایط را برای فعالیت دلالان و خریداران غیر‌مصرف‌کننده فراهم کرده است که برای سود شخصی بازار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

جو روانی ایجاد شده در بازارها، مخرب‌تر از خود FATF

میلاد بیگی، کارشناس حوزه خودرو درباره علت افزایش قیمت خودرو اظهار کرد: متأسفانه بازار خودرو در کشور ما عمق کافی را ندارد، به‌عبارتی ساده‌تر عرضه‌کننده و بازار مصرف زیادی وجود ندارد و همین امر باعث شده تا قیمت‌سازی بسیار راحت‌تر باشد؛ با توجه به تعداد محدودی که از عرضه‌کننده‌ها وجود دارد، امکان قدرت گرفتن آن‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و شرایط مناسبی برای فعالیت متخلفان فراهم می‌شود.

وی با اشاره به تأثیر وجود سایت‌های خرید و فروش بر انجام این کار گفت: امروزه شرایطی فراهم شده است تا هر کسی حتی بدون داشتن خودرو بتواند ایجاد آگهی کرده و بازار را تحت‌تأثیر قرار دهد؛ از طرفی با توجه به اینکه قیمت خودرو‌ها با هم در ارتباط است، اثر گذاشتن روی هر یک از آن‌ها می‌تواند افزایش قیمت را در کل بازار به همراه داشته باشد.

بیگی تصریح کرد: ورود کشور ما به لیست سیاه FATF، هر چند از نظر اقتصادی بی‌تأثیر باشد، اما از نظر روانی مردم می‌تواند امکان افزایش قیمت را در اذهان عمومی ایجاد کند؛ از طرفی نوسانات قیمت دلار در سال ۹۷ و همراه شدن آن با افزایش قیمت خودرو، مردم را نسبت به این موضوع شرطی کرده و باعث می‌شود همه این تغییرات را بپذیرند.
بیگی تأکید کرد: پیش‌بینی‌ها بسیار تابع تصمیمات سازمان حمایت خواهد بود اگرچه بسیاری از قطعات مورد‌استفاده در صنعت خودرو داخلی‌سازی شده است، اما هنوز برای تأمین بسیاری از مواد‌اولیه به واردات وابسته هستیم. زیان انباشته خودروساز‌ها در حال افزایش است و فاصله قیمت کارخانه و بازار بیشتر می‌شود. در اغلب موارد چنین فضایی ادامه‌دار نیست و بازار را به سمت رکود حرکت می‌دهد.

وی تأکید کرد: با این وجود مدیران حوزه خودرو اعتقاد دارند که بار آرام و تغییرات قیمتی تأثیرات کاذب فضای مجازی است، تفاوت قیمت چند میلیون تومانی به راحتی می‎تواند سود و ضرر سنگینی برای افراد مختلف به همراه داشته باشد.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: طی چهار روز گذشته قیمت‌ها به صورت کاذب بالا رفته است. اکنون پراید ۱۱۱؛ ۶۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱؛ ۶۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۵۱؛ ۶۷ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس ۱۰۴ میلیون تومان، دنا تیپ ۱؛ ۱۶۲ میلیون تومان، پژو ۴۰۵؛ ۹۶میلیون تومان، پژو دوگانه‌سوز؛ ۱۱۶ میلیون تومان، دنا تیپ ۱؛ ۱۵۰ میلیون تومان، دنا پلاس؛ ۱۷۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده؛ ۱۰۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ فول؛ ۱۰۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوق‌دار فول ۱۲۹ میلیون تومان، سراتو ۴۳۲ میلیون تومان، سانتافه یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸؛ ۴۶۸ میلیون تومان، النترا ۶۳۰ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 696 توسط مدیریت و در روز ساعت ۰۸:۲۵:۵۱
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 693
۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸ - ۸:۲۳

آمار کشته های کرونا در ایران به تفکیک استان ها

دکتر جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: آخرین آمار مبتلایان به کرونا ویروس در کشور 95 تشخیص قطعی و فوت شدگان 15 نفر است.؛

به گزارش نگاه روز به نقل از ایسنا، دکتر جهانپور گفت:‌ بررسی‌های انجام شده از روز گذشته تا پیش از ظهر امروز بروی موارد مشکوک کووید ۱۹ مشخص شد که تاکنون ۳۴ نفر ابتلای قطعی‌ شان به کرونا، تایید شده است که از این تعداد ۱۶ نفر از استان قم، ۹ نفر استان تهران، یک نفر استان فارس، ۲ نفر استان مازندران، ۲ نفر استان گیلان، یک نفر نیشابور،  دو نفر استان البرز و یک نفر جزیره قشم هستند.

وی همچنین گفت: از این ۳۴ نفر در روزهای اخیر ۳ نفر فوت کردند و در مجموع ۹۵ تشخیص قطعی و ۱۵ نفر هم براثر این بیماری فوت کردند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 693 توسط مدیریت و در روز ساعت ۰۸:۲۳:۰۴
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 689
۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰

پیام شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در خصوص کاندیداهای مجلس یازدهم

شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، هر گونه ادعای حمایت از کاندیدای خاص را تکذیب کرد.؛

بنام خدا

مردم شریف شرق استان مازندران

با ابراز احترام بنا به درخواست جمعی از شهروندان مهربان و قدرشناس در خصوص انتخابات پیش رو و حمایت از کاندیدای حوزه انتخابیه شهرستان بهشهر(شهرستان های بهشهر، نکاء و گلوگاه) در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به اطلاع می رسانم رای دهندگان بهتر از همه می دانند که انتخاب آزادانه فرد فرد انسانها بالاترین مرجع اقتدار سیاسی است.
هرچه افراد آزادتر باشند جهان زیباتر و غنی تر و با معناتر می شود. اگر سیاستمداران برصلح در جامعه و جهان نیافزایند سیاست خیلی بی رحم و خشونت بار می شود.
لذا اینجانب خود را در جایگاهی نمی بینم که در خواست الزام آور(حمایت از کاندیدای خاصی) به شما بزرگواران تحمیل نمایم و چنانچه فرد، گروه، تشکیلاتی ادعای حمایت اینجانب را از کاندیدای خاص مطرح نمود کذب(دروغ) محض است.

آرزویم بیشترین خوشبختی برای بیشترین افراد است.

علی اصغر رحمانی خلیلی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی

بیست و ششم بهمن یکهزاروسیصدونودوهشت

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 689 توسط مدیریت و در روز شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰:۴۵
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 687
۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹

پیام دکتر محمود رحمانی خلیلی به مردم شرق مازندران

پیام دکتر محمود رحمانی خلیلی در پیامی با مردم شریف شرق مازندران بدین شرح است:؛

مردم شریف شرق استان مازندران، با استعانت از درگاه الهی و با استناد به آیه شریفه قرآن کریم(وعسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شر لکم) اتفاقات و وقایع رخ داده در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و عدم توفیق حضور اینجانب در ادامه این عرصه را تماما خیر و از سرلطف حضرت دوست دانسته و برخود فرض و واجب می دانم از همراهی مخلصانه و صبوری مثال زدنی شما بزرگواران صمیمانه تشکر نمایم.
از اعضای معزز شورای نگهبان قانون اساسی، هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، هیات نظارت برانتخابات استان مازندران و هیات اجرایی حوزه انتخابیه بهشهرتشکر مینمایم و آرزوی موفقیت نامزدهای حاضر در این عرصه را از خداوند خواهانم.
بزرگواران، براساس اصل پنجاه وششم قانون اساسی که آزادی حق تعیین سرنوشت اجتماعی انسان را به هیچ فردی و گروهی واگذار ننموده جز خود انسان و اصل ششم قانون اساسی که اداره امور کشور را از راه اتکاء به آراء عمومی تصریح نموده است و در اجرای منویات مقام معظم رهبری که انتخابات پرشور موجب عزت ملی و قوت ملی است همه را به حضور حداکثری پای صندوق های آراء دعوت می نمایم .
بی شک محبت و مهرورزی شما خوبان شرمندگی محمود رحمانی خلیلی را از محضرتان بیش از پیش نموده و مصم تر از گذشته در کنار شما برای پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی و آرمان های امام راحل و شهدای والامقام و رهبر فرزانه انقلاب حرکت خواهم نمود.
عظمت اسلام، عزت ایران و ایرانی و سلامتی رهبر عزیز انقلاب دعای همیشگی ماست.
در این راه قدم نهیم که (این راه رفتنی است نه گفتنی)

برادر کوچک هر ایرانی محمود رحمانی خلیلی

بیست وسوم بهمن ماه یکهزاروسیصدونودوهشت

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 687 توسط مدیریت و در روز ساعت ۱۲:۱۹:۵۱
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 685
۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳

رئیس جمهور دستور ارائه پیشنهادات بنزین نوروزی را داد

وزیر نفت آخرین وضع تخصیص سهمیه برای بنزین نوروزی را توضیح داد و گفت: رئیس‌جمهوری دستور دادند پیشنهادها برای تعیین میزان سهمیه بنزین نوروزی ارائه شود. ؛

به گزارش نگاه روز به نقل از تسنیم،

بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت، درباره اینکه ماجرای بنزین نوروزی به کجا رسید، اظهار کرد: من هم منتظرم بگویند. این موضوع را در دولت مطرح کردم و آقای رئیس‌جمهوری دستور دادند پیشنهادها برای تعیین میزان تخصیص بنزین سهمیه ارائه شود. اگر این پیشنهادها بیاید، درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی درباره اینکه شنیده می‌شود برخی ارکان دولت با این پیشنهاد مخالف هستند، توضیح داد: دلیل مخالفت این افراد این است که منابع یارانه‌ها کاهش می‌یابد؛ چون منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین تماماً با دستور رئیس‌جمهوری و تصویب سران نظام به خانواده‌های کم‌بضاعت اختصاص می‌یابد.

زنگنه ادامه داد: اگر قرار باشد ۱۰۰ لیتر سهمیه بنزین به ۱۸ میلیون خودروی سواری که در کشور وجود دارد، تخصیص پیدا کند یعنی باید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر بنزین به خودروها سهمیه نوروزی داده شود که اگر این رقم را در ۱۵۰۰ تومان ضرب کنیم، نزدیک ۳ هزار میلیارد تومان از منابع برای تخصیص به افراد مشمول کم می‌شود.

وزیر نفت درباره میادین غرب کارون با اشاره به اینکه ظرفیت تولید نفت از این میادین ۵ برابر افزایش یافته است، اظهار کرد: توسعه میادین غرب کارون متکی به منابع صندق توسعه ملی بوده که شرکت‌ها هم از آن استفاده کردند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه غرب کارون همچنان متکی به منابع صندوق توسعه ملی است، افزود: جا دارد مجموع تولید نفت در غرب کارون با افزایش بازیافت به نزدیک روزانه یک میلیون بشکه برسد؛ منتهی هم به فناوری و هم به منابع مالی نیاز است.

زنگنه گفت: فعلا با تمام قدرت در میدان‌های غرب کارون فعالیت می‌کنیم.

وزیر نفت به این پرسش که آیا بحث طرح بانک نفت مطرح است، پاسخ داد: چنین بحثی مطرح نیست. همه بانک‌ها، بانک نفت هستند.

زنگنه درباره نفت کوره کم‌سولفور که مورد نیاز کشتی‌هاست، به عرضه این فرآورده در بورس اشاره کرد و گفت: اکنون قیمت نفت‌کوره کم‌سولفور حدود ۳۰ درصد از بنزین هم گرانتر است و چند برابر قیمت نفت کوره با سولفور بالاست. البته فرصتی است برای کسانی که می‌خواهند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

وی ادامه داد: البته این افزایش ابدی نیست. وقتی تولید نفت کوره کم‌سولفور در دنیا بالا برود، قیمت‌اش پایین می‌آید. به‌هرحال فرصتی است. اکنون تولیدکنندگان داخلی ترجیح می‌دهند به‌جای تولید بنزین، این فرآورده را تولید کنند و به‌فروش برسانند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نگاه روز طی شماره 685 توسط مدیریت و در روز ساعت ۱۲:۱۳:۱۶
© Copyright 2020 https://negaherooz.com . All Rights Reserved چاپ این خبر